Wiele osób uczestniczących w wypadkach nie wie, że można uzyskać odszkodowanie w uk dla pasażerów, a nie tylko kierowcy. Zastanawiasz się więc zapewne czy jako pasażer w wypadku samochodowym na terenie Wielkiej Brytanii należy Ci się odszkodowanie?

Chciałbyś z niego skorzystać, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jeżeli zamierzasz skutecznie walczyć o swoje interesy, to w niniejszym artykule znajdziesz cenne informacje.

 

Pasażer uprawniony do odszkodowania

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że w razie wypadku drogowego w Wielkiej Brytanii pasażerowie mają prawo starać się o odszkodowanie, nawet jeśli jechali samochodem sprawcy.

Dotyczy to również osób korzystających ze środków komunikacji publicznej oraz klientów taksówek, którzy w trakcie podróży doznali obrażeń w wyniku zdarzenia drogowego.

Co należy zrobić, aby uzyskać rekompensatę za odniesione szkody? Najważniejsze w tym kontekście jest zidentyfikowanie i udowodnienie winy sprawcy zdarzenia. Jak to zrobić?

 

Po wypadku

Po pierwsze, od razu po wypadku należy zorientować się, czy ktoś nie ucierpiał. Jeśli tak, to natychmiast trzeba wezwać policję, w przeciwnym razie nie jest to konieczne. Policję powinno się wezwać również wówczas, gdy w wyniku wypadku droga jest nieprzejezdna lub gdy sprawca uciekł. Ewentualna notatka sporządzona przez mundurowych będzie jednym z elementów dochodzenia w sprawie wypłaty odszkodowania.

Kolejnym zadaniem poszkodowanego pasażera jest zebranie jak największej ilości informacji na temat zdarzenia, jego uczestników oraz pojazdów, które brały w nim udział.

 

Jak się zachować

Poszkodowany powinien pozyskać dane osobowe od wszystkich uczestników i świadków – imiona i nazwiska, numery telefonów, adresy zamieszkania, numery ubezpieczenia oraz nazwy firm ubezpieczeniowych osób, które brały udział w zdarzeniu.

Te informacje mogą mieć bardzo duże znaczenie w postępowaniu o odszkodowanie. Konieczne jest również sporządzenie notatki szeroko opisującej przebieg oraz okoliczności zdarzenia. Należy w niej uwzględnić datę i godzinę, warunki pogodowe, opisać, w jaki sposób doszło do wypadku i podać wszystkie informacje, które mogą mieć znaczenie dla ustalenia sprawcy.

 

Negocjacje

odszkodowanie w UK dla pasażerów wypadku samochodowego

Następnie trzeba w ciągu 24 godzin zgłosić zdarzenie na policję i swojemu ubezpieczycielowi. Kolejnym krokiem jest odwiedzenie lekarza rodzinnego (GP) lub skorzystanie z opieki medycznej w szpitalu (Accident And Emergency). Badania i wywiad pozwolą sporządzić raport, ustalić skutki zdrowotne wypadku oraz obliczyć straty finansowe, jakie z ich tytułu odniósł poszkodowany.

Dopiero bogata dokumentacja dowodowa i medyczna stanowią solidną podstawę do walki o odszkodowanie za odniesione obrażenia.

Cały proces negocjacyjny pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi sprawcy, poszkodowanego i uczestników wypadku jest skomplikowany i wymaga posiadania doświadczenia oraz znajomości prawa, dlatego zaleca się sięgnięcie po wsparcie ze strony firmy pośredniczącej. W imieniu poszkodowanego negocjuje ona z zakładami ubezpieczeniowymi warunki wypłaty odszkodowania. Aby wniosek był ważny, musi zostać złożony w ciągu 3 lat od dnia zdarzenia.

Warto wiedzieć

  • brak zapiętych pasów lub zamontowanej w aucie poduszki powietrznej może skutkować niższym odszkodowaniem;
  • za dzieci poniżej 14 roku życia odpowiedzialny jest kierowca, który ma obowiązek zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo, czyli dobrze zamontować foteliki, należycie usadzić i wyłączyć poduszkę powietrzną na ich miejscach;
  • odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia sprawcy wypadku, o ile został on ustalony;
  • pasażer może starać się o odszkodowanie również w sytuacji, jeżeli wypadek był wynikiem złego stanu nawierzchni (dyżury, lód, błoto, przeszkody, złe oznakowanie itd.) – wówczas rekompensata za odniesione szkody i obrażenia wypłacana jest z ubezpieczenia zarządcy obiektu, na terenie którego doszło do zdarzenia;
  • jeśli sprawca nie został wykryty lub był nieubezpieczony, można starać się o wypłacenie odszkodowania z funduszu Motor Insurers’ Bureau (MIB).

 

Jeżeli chciałbyś zgłosić sprawę naszym specjalistom, lub po prostu masz więcej pytań, zapraszamy pod adres http://optimalclaim.co.uk/kontakt gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne dane kontaktowe oraz więcej informacji na temat wypadków i odszkodowań.