Jako kierowca poruszający się po drogach publicznych w Wielkiej Brytanii, zapewne chcesz znać zasady, zgodnie z którymi funkcjonuje tamtejszy system punktów karnych. W niniejszym artykule znajdziesz wyjaśnienie nurtujących Cię kwestii.

Limity punktów karnych w UK

Wracasz autem z pracy, jak zwykle spiesząc się na obiad, aż nagle w lusterku zauważasz głośno wyjący samochód policyjny – już wiesz, że jechałeś zdecydowanie za szybko. To sytuacja często spotykana na brytyjskich drogach, której konsekwencją są m.in. punkty karne.

W brytyjskim prawie jazdy punkty karne zapisuje się w części papierowej (counterpart document). Ich maksymalna liczba może wynosić 12 w ciągu trzech lat – po jej przekroczeniu tracisz uprawnienia do poruszania się po brytyjskich drogach publicznych na czas 6 miesięcy. Jeżeli w ciągu trzech lat dwukrotnie uzbierasz 12 punktów, prawo jazdy jest odbierane na 12 miesięcy. Z kolei w przypadku trzykrotnej dyskwalifikacji nie możesz poruszać się po brytyjskich drogach przez 2 lata.

Co ważne, dla nowych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata, graniczny limit wynosi 6 punktów.

Ile punktów, na jak długo

Liczba punktów karnych, którą funkcjonariusze policji przyznają za dane przewinienie, zależy od jego ciężaru gatunkowego. Policjanci mogą korzystać z widełek, co pozwala im na elastyczne karanie kierowców w zależności od winy – im poważniejsza, tym więcej punktów kierowca otrzymuje. Dokładna tabela punktów karnych znajduje się pod tym adresem.

Punkty karne za większość przewinień drogowych widnieją w bazie przez 4 lata. Jedynie te związane z jazdą lub spowodowaniem śmierci pod wpływem alkoholu bądź narkotyków obowiązują aż przez 11 lat. W zależności od czynu zabronionego okres 4 lat liczy się od dnia skazania przez sąd lub od daty jego popełnienia. W każdym momencie możesz sprawdzić własny dorobek punktowy, wpisując swój numer brytyjskiego prawa jazdy na stronie https://www.gov.uk/view-driving-licence.

Często zdarza się, że wraz z mandatem funkcjonariusz przekazuje informację na temat płatnych kursów reedukacyjnych dla kierowców, w których udział pozwala uniknąć punktów karnych. Kurs trwa z reguły 8-12 godzin. Jeżeli masz na swoim koncie dużą liczbę punktów karnych, możesz z nich skorzystać, aby nie narażać się na odebranie uprawnień.