Prowadzenie samochodu i korzystanie z telefonu to nieodzowny widok na drogach w Anglii. Pomimo niezliczonego czasu z telefonem w ręku podczas typowego dnia, przenosimy ten nawyk również do auta. Pół biedy jeśli auto nie porusza się, problem jednak zaczyna się gdy sięgamy po telefon prowadząc samochód.

Zdecydowanej liczbie kierowców najwidoczniej umknęła technologia bezprzewodowa Bluetooth czy to w postaci słuchawek, zestawów głośnomówiących czy też sprzętu audio, za pomocą których bezproblemowo można odebrać połączenie i kontynuować jazdę samochodem.

Część auto posiada wbudowane systemu głośnomówiące, w związku z czym jedyną czynnością pomiędzy stresową i bezstresową rozmową podczas prowadzenia auta jest sparowanie naszego telefonu z systemem samochodu.

No ale załóżmy, że musieliśmy odebrać rozmowę prowadząc samochód jedną ręką, bądź też pisaliśmy wiadomość i kątem oka zauważyliśmy patrol policyjny, a za chwilę zostaliśmy zatrzymani. Co zatem powinniśmy zrobić i co nam grozi za taki uczynek.

Po pierwsze nie radzę wymigiwać się i tłumaczyć, że trzymaliśmy np. banana (takie wytłumaczenia zdarzają się także bardzo często), czy cokolwiek innego. Telefon nie powinien się znajdować w naszej dłoni jeśli samochód się porusza. Koniec kropka. Tłumaczenia, że ktoś przed nami zrobił tak samo również nie należą do najmądrzejszych. Nasz brak szczęścia i przyłapanie na gorącym uczynku nie usprawiedliwia tego co zrobiliśmy.

Należy także wspomnieć, że prawo angielskie jednoznacznie mówi, że nie wolno rozmawiać, pisać wiadomości czy też sprawdzać portali społecznościowych czy kontrolować system nawigacji na naszym telefonie (smartfonie), zarówno gdy jedziemy jak również podczas oczekiwania na światłach. Jedynym wyjątkiem są nagłe wypadki gdzie konieczne jest zaalarmowanie służb ratunkowych bądź policji (numer 112 z telefonu komórkowego), lecz muszą w takim przypadku wystąpić wspomniane „wyjątkowe okoliczności”. Owe okoliczności związane są z sytuacją gdzie nie możemy się zatrzymać ze względu na niebezpieczeństwo, które by taki manwer spowodował.

Prawo także precyzuje używanie systemów głośnomówiących, które nieprawidłowe używanie powoduje nieprawidłową kontrolę nad pojazdem. Jeśli będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, wykroczenie będzie równoznaczne z korzystaniem z telefonu podczas jazdy.

Kary jakie Brytyjskie prawo przewiduje za prowadzenie pojazdu z telefonem w ręku to 3 punkty karne i 100 funtów grzywny. Taka kombinacja przekłada się na wyższe ubezpieczenie pojazdu, więc zanim popełnimy takie wykroczenie, pomyślmy dwa razy. Zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu i oddzwonienie z pewnością jest bardziej opłacalne.

Jeśli zaś mamy prawo jazdy nie dłużej niż 2 lata i wspomniane 3 punkty dobiją nasz system punktowy do 6-ciu, to stracimy przez to prawo jazdy i jeśli będziemy nadal chcieli prowadzić, będziemy musieli przejść przez cały proces od początku (egzamin, testy itp.).

W wyjątkowych przypadkach, kiedy to bezmyślne lub niebezpieczne prowadzenie pojazdu spowodowane jest korzystaniem z telefonu lub też systemu głośnomówiącego, maksymalną karą jaka może nas za to spotkać jest utrata prawa jazdy, pokażna grzywna lub też kara więzienia.

Podsumowując ten artykuł chciałbym jeszcze raz podkreślić – używamy telefonów zdecydowanie za dużo podczas typowego dnia, w związku z czym jeśli już musimy odebrać połączenie wykorzystajmy dostępną technologię np. wspomniany system głośno mówiący lub też dostępne w wielu smartfonach głosowe odbieranie połączeń czy też głośnego czytania wiadomości. Pamiętajmy także, że w wielu przypadkach możemy porozmawiać zaraz po zakończeniu podróży, nie narażając się na konswewencje kary lub co najważniejsze zdrowia i życia innych uczestników ruchu.

Podsumowanie
Konsekwencje prowadzenia samochodu i korzystania z telefonu w uk
Nazwa artykułu
Konsekwencje prowadzenia samochodu i korzystania z telefonu w uk
Opis
Artykuł omawia problem korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu i informuje o karach za łamanie prawa w ten sposób.
Autor