Nikt nie jest idealny, a już na pewno nie kierowcy. Można to powiedzieć o kierowcach z Wielkiej Brytanii, którzy według najnowszych badań przeprowadzonych przez QX Components, mniej lub bardziej łamią prawo. Mowa tu o przekroczeniu prędkości, wolnej jeździe, zbyt bliskiej jeździe między samochodami (tzw. siedzenie na zderzaku), nieużywaniu kierunkowskazów, blokowaniu środkowego pasa ruchu, nieprawidłowym parkowaniu, nagłym hamowaniu, używaniu telefonu komórkowego podczas jazdy, jazdy na długich światłach czy też niebezpiecznego wyprzedzania. Badanie uwzględniło ponadto częstotliwość występowania owych wykroczeń, tym samym pokazując, jak bardzo kierujący pojazdami są skłonni do ich popełnienia.

Jak widać, lista wykroczeń jest dosyć długa i zapewne z postępem technologicznym będzie się wydłużała, aczkolwiek nie powinno to w żaden sposób usprawiedliwiać kierowców. Niemniej wraz z coraz większą ilością aut wyposażonych w asystenta pasa ruchu czy parkowania pojawia się nadzieja na poprawę sytuacji, przynajmniej jeśli chodzi o niektóre aspekty ruchu drogowego.

Podczas gdy mieszkańcy Glasgow najczęściej łapani są na wolnej jeździe, siedzeniu na zderzaku i przekraczaniu prędkości, tak ci z Edynburga chętniej sięgają za telefony podczas jazdy, jeżdżą wolno i nagle hamują. Z kolei temperament irlandczyków potwierdza się przekraczaniem prędkości, brakiem używania kierunków i bliskiej odległości między autami.

Spoglądając na mapę rejonów, w których przekraczana jest prędkość, od razu rzuca się w oczy wschodnia Anglia, gdzie jeden na 18 kierowców ma tzw. ciężką nogę. Znacznie lepiej jest w Londynie, gdzie można na tym złapać 1 na 81 kierowców, skądinąd może to wynikać ze sporego nagromadzenia kamer i innego rodzaju ograniczeń na ulicach.

Nie mniej istotne i bezpieczniejsze jest używanie telefonu podczas jazdy, rozmawiając czy też wysyłając wiadomości. Najlepiej, jeśli można o tym tak powiedzieć, jest na północnym wschodzie i południowym zachodzie oraz w środkowej części Anglii. Zapracowani mieszkańcy Londynu, którzy zapewne stoją w korkach „grzeszą” pod tym względem najbardziej. Mając to na uwadze, warto również dowiedzieć się jakie kary moga zostac na nas nałożone gdy zostaniemy przyłapani na używaniu telefonu podczas jazdy.

Trzeciemu wykroczeniu, którym szczegółowo się przyjrzano, było blokowanie środkowego pasa ruchu. Pod tym względem niechlubnie przoduje północno-zachodni region Anglii (North West), a „najlepiej” jest w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii (North East).

Przeprowadzone badania wyraźnie obrazują jakie regiony Wielkiej Brytanii przodują w konkretnych wykroczeniach drogowych. Widać z nich także jak dużym problemem, który zaobserwowali badający, jest przekroczenie prędkości (11 na 16 regionów). Nie mniej ważne jest nieużywanie kierunkowskazów, które w wielu przypadkach prowadzi tak jak nadmierna prędkość do niebezpiecznych wypadków drogowych.

Źródło: Blog QX Components