Podstawowym problemem jeżeli chodzi o obywateli UK jest to, że nie znają oni swoich praw, zwłaszcza w kontekście ruchu drogowego, co widać przede wszystkim podczas roszczeń o odszkodowania w momencie w którym poszkodowany zostaje motocyklista i rowerzysta.

Należy zwrócić uwagę na to, że obie te grupy, są najbardziej narażonymi na nieprzyjemne zdarzenia, uczestnikami ruchu drogowego. Jeżeli w wypadku poszkodowany zostaje kierowca samochodu, to osłania go olbrzymia ilość stali.


Rowerzysta i motocyklista mają znacznie mniejsze szanse na przeżycie wypadku, co wynika z faktu, że nic ich nie chroni. Wprawdzie profesjonalni kierowcy dwuśladów posiadają zbroje, jednak nie zabezpieczy ona ich przed wszystkim. Dlatego też rząd Brytyjski otacza zarówno rowerzystów jak i motocyklistów, specjalną troską.

highway codeWarto zwrócić uwagę na to, że brytyjski Higway Code nie uwzględnia oddzielnych przepisów, jeżeli chodzi o wypadek z udziałem motocyklu.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, że w większości kolizji tego typu, motocyklista wychodzi z poważnymi obrażeniami lub ginie. Jakie konsekwencje pociąga za sobą potrącenie motocyklisty?

Wypadek ze skutkiem śmiertelnym jest równoznaczny dla jego sprawcy z 14 latami więzienia, grzywną o dowolnej wysokości ustalonej przez sąd oraz minimum dwuletnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Warto odnotować, że można założyć przeciwko sprawcy sprawę na tzw. zasadzie NO WIN NO FEE (Brak wygranej = brak opłaty za sprawę).

Innymi słowy, niezależnie od tego jak potoczy się sprawa, nie poniesiesz żadnych kosztów. Jeżeli przegrasz, adwokat nie dostanie swojego wynagrodzenia, jeżeli zaś uda ci się zwyciężyć w sprawie o odszkodowanie, to wtedy niewielki procent z tej sumy idzie na poczet prawnika, prowadzącego twoją sprawę.

Niestety, jak było wspomniane wcześniej, ludzie w Wielkiej Brytanii, mają relatywnie niewielką wiedzę na temat praw, jakie im przysługują. A jak widać powyżej, warto orientować się w tym temacie.

W końcu w przypadku tego typu wypadku nic nie tracimy, a możemy sporo zyskać. Ogólnie rzecz biorąc warto w takich sytuacjach skorzystać z dobrodziejstw Internetu. Brak znajomości prawa zwykle szkodzi, a zwłaszcza w przypadku, kiedy chodzi o nasze zdrowie.

Jeśli więc sam uległeś takiemu wypadkowi, lub znasz kogoś, kto miał takie nieszczęśliwe zdarzenie i potrzebuje pomocy, zgłoś się do naszych specjalistów.  Zajmują się oni profesjonalnie taką sprawą, zaoferują niezbędną pomocą i poradzą. Warto się do nich zgłosić.