Wypadek w UK, którego winowajcą jest wadliwe urządzenie elektryczne nie należy do rzadkości, pomimo wielu regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa.

Urządzenia elektryczne potrafią być równie użyteczne, co niebezpieczne. Zabawa z prądem kończy się bowiem źle, ale co ciekawe, nie zawsze dzieje się tak z naszej winy. Bywają sytuacje, że wymierne straty lub obrażenia ciała powodują wadliwe urządzenia elektryczne. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie? Jeśli tak, to od kogo?

(Prawie) bezpieczny dom

wadliwe urzadzenie elektryczne

To, czy spotka nas w domu coś niespodziewanego, nie jest do końca zależne od naszych decyzji. Oczywiście – warto dbać o bezpieczeństwo, ergonomię, BHP i porządek, jednak są sytuacje, w których wypadek przydarzy się z przyczyn zupełnie od nas niezależnych. Tak jest z użytkowaniem urządzeń elektrycznych.

Teoretycznie można ich unikać, ale skoro wydaliśmy setki funtów na konkretny sprzęt, to chyba chcemy go normalnie używać, zgodnie z przeznaczeniem, prawda? Niestety rzeczywistość potrafi zaskoczyć. Niedostrzegalna wcześniej wada urządzenia elektrycznego może porazić. I to w sposób dosłowny.

Elektryczny wypadek

Wyobraź sobie sytuację, w której wypadek z urządzeniami elektrycznymi to wina nietypowej awarii prądu. Nikt tego nie chciał, ale fakt jest taki – po prostu strzelił nas prąd, choć nie zawiniliśmy. Reakcją, niekoniecznie pierwszą, powinna być decyzja o ubieganie się odszkodowania. W pierwszej kolejności należy zwrócić się o rekompensatę do właściciela mieszkania, np. agencji lub landorda.

Właściciel jest odpowiedzialny za utrzymanie instalacji elektrycznej w bezpiecznym, prawidłowym stanie. Jeżeli doszło do wypadku z powodu jego uchylania się od obowiązku – odszkodowanie należy się z całą pewnością. Szczególnie, jeśli zgłaszaliśmy pewne nietypowe sytuacje z prądem, a skargi były, delikatnie mówiąc, przemilczane.

Wadliwy sprzęt elektryczny

toster

Inna sytuacja to taka, w której kupiliśmy sobie urządzenie elektryczne, które z powodu swoich wad produkcyjnych doprowadziło do tragedii – znów odwołajmy się do poważnego porażenia energią elektryczną. W tej sytuacji winnym jest producent lub sprzedawca urządzenia. Należy niezwłocznie ubiegać się o odszkodowanie, udowadniając, że eksploatowaliśmy urządzenie zgodnie z wytycznymi.

Podsumowując – prąd bywa niebezpieczny i to niekoniecznie z naszej winy. Wadliwy sprzęt elektryczny, zepsuta instalacja w wynajmowanym mieszkaniu – już wiesz, do kogo zwrócić się o odszkodowanie.