Szybka jazda z pewnością daje niektórym sporą dawkę adrenaliny. Niemniej jednak ta „radość” może się szybko skończyć, szczególnie jeśli nie jesteśmy świadomi dodatkowych konsekwencji z nią związanych.

Ostatnie badania przeprowadzone przez jeden z brytyjskich serwisów internetowych wskazują, iż szybsza niż zwykle jazda może na przestrzeni „żywotności” naszego samochodu kosztować nas nawet 15 tys. zł w zużytym paliwie.

Prześledzono jak to wygląda w przypadku normalnej jazdy, to jest  z prędkością 100 km/godz. fiatem 500. Wyniki pokazały jednoznacznie, że tylko nieznaczny wzrost prędkości na przykład do 105 km/ godz. będzie nas kosztował ok. 2 tys zł. Pedał gazu wciśnięty do 110 km / godz. to już wydatek około 6 tys. Zł. Gdy zamierzamy jednak przycisnąć nieco mocniej pedał gazu, osiągając na 140-150 km / godz. będzie się to wiązać z kosztami około 15 tys. zł. Należy również wspomnieć, iż omawiane tu badania uwzględniały średnią trasę 12,5 tys. kilometrów, z czego 2300 kilometrów przejechano autostradami.

Pomijając fakt, że w wielu przypadkach przekroczenie prędkości wiąże się z naruszeniem prawa (mandat, pozbawienie prawa jazdy) i większymi wydatkami na paliwo, należy pamiętać o tym, że nasza „żądza prędkości” może kosztować czyjeś życie. W końcu nie jesteśmy na drodze sami, a przy większej prędkości zwiększa się czas reakcji czy droga hamowania, a to z kolei może prowadzić do wypadku.

Podsumowując, wolniej nie tylko znaczy bezpieczniej, ale i oszczędniej. Niemniej zbyt wolna jazda np. na autostradzie może być powodem innych kłopotów.

Poniżej znajduje się tabela ilustrująca limity prędkości oraz przy jakim przekroczeniu otrzymamy jedynie mandat, a przy jakim wezwanie do sądu.

Limit prędkościMinimalna prędkość dla zdobycia mandatuMinimalna prędkość dla wniesienia oskarżenia przeciw sprawcy
20 mph24 mph35 mph
30 mph35 mph50 mph
40 mph46 mph66 mph
50 mph57 mph76 mph
60 mph68 mph86 mph
70 mph79 mph96 mph